چهار عاملی که هر طرح کسب و کار بایستی تکلیف آن را روشن کرده باشد

ممکن است یک ایدۀ عالی و بی نظیر برای یک کالا یا خدمت جدید در سر داشته باشیم. البته در چنین شرایطی هیجان زده می شویم و انرژی زیادی در خود احساس می کنیم. اما صبر کنید لازم است که یک طرح کسب و کار مدون تهیه کنیم. سرمایه گذاری و جذب شریک و یا تأمین کنندگان مالی برای این کار ایجاب می کند تا پاسخ موجه برای چهار پرسش داشته باشیم:

  • افراد و همکاران : چه کسی یا کسانی این کسب و کار را راه اندازی و به اجراء در می آورند و تأمین کنندگان منابع آن درخارج از مجموعه چه کسانی هستند؟
  • فرصت ها : محصولی که ارائه می دهیم چیست و مشتریان ما چه کسانی هستند؟ سرعت رشد این کار چقدر است (چه زمانی به نقطۀ سر به سر می رسیم و نرخ برگشت سرمایه چه میزان است)؟
  • متن فعالیت: ایجاد تصویری جامع و کلی از فضا و محیطی که در آن فعالیت انجام می پذیرد. عوامل کلان سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، تکنولوژیکی چگونه است؟ روند رشد جمعیت و شاخص های مرتبط با آن چگونه است؟ دیگر  فاکتورهای متغیر غیر قابل کنترل کدام هستند؟
  • مخاطره ها: در مورد هر تهدید و فرصت احتمالی یک سناریو داشته باشیم و واکنش های ضروری به آن شرایط را از قبل آماده داشته باشیم.

موفق باشید

09121269382

/ 0 نظر / 36 بازدید