نانو تکنولوژی چیست؟

ابعاد در مقیاس نانو چگونه است؟

یک نانومتر (nm) معادل یک بیلیونیم یک متر است. موی یک انسان در حدود 000/80 نانومتر ضخامت دارد.ده اتم هیدروژن را که در کنار هم قرار دهیم به اندازه یک نانو متر خواهد شد. یک مولکول DNA حدود 5/2 نانو متر(nm) پهنا دارد. یک گلبول قرمز خون در مقایسه با نانو حدود   5000nm   قطر دارد.

هر چیز که در مقیاس  نانو باشد با چشم غیر مسلح و حتی میکروسکوپهای معمولی قابل رویت نمی باشد.

چرا درک "عوارض کوآنتوم" مواد، در سطح مقیاس نانو برای درک فن آوری نانو از اهمیت برخوردار است؟

موضوع مهم برای درک قدرت پتانسیل منحصر به فرد فن آوری نانو در این است که در مقیاس نانو(کمتر از 100 نانومتر)، ویژگی های یک ماده ممکن است به شدت تغییر پیدا کند. این تغییرات غیر قابل انتظار را "عوارض کوانتوم" می نامیم. با کاهش صرفا" اندازه و نه تغییر در ماهیت مواد، می توان شاهد ویژگی های جدید نظیر قدرت رسانائی الکتریکی، خاصیت کششی، استحکام بیشتر، رنگ متفاوت، و عکس العمل بیشتر ویژگی هائی که همان ماهیت از مواد در مقیاس های "میکرو" و حتی "ماکرو"   نیز از خود نشان نمی دهند.

نمونه موادی که در مقیاس نانو از خود ویژگی های مختلفی را بروز می دهند

·        کربن در شکل گرافیت ( مانند نوک مداد) بسیار نرم و روان است، کربن در مقیاس نانو میتواند محکم تر و تا شش برابر سبک تر از فولاد شود.

·        اکسید روی معمولا" سفید و مات می باشد.این ماده در مقیاس نانو بسیار شفاف می شود

·    آلومینیوم یعنی ماده ای که برای قوطی نوشابه استفاده می شود می تواند در مقیاس نانو ب طور ناگهانی به نور و حرارت تبدیل شده و در سوخت موشک مورد استفاده قرار گیرد.

ایجاد مواد جدید و تصفیه مواد فعلی با استفاده از روشهای فن آوری نانو

دانشمندان با استفاده از تغییرات در ویژگی های مواد که در مقیاس نانو به دست می آید در پی ساختن مواد جدید و ایجاد تغییر در مواد فعلی می باشند. شرکتها اکنون به ساخت مواد نانو (عناصر یا ترکیباتی کمتر از 100 nm ) اشتغال ورزیده اند که در صدها محصولات تجاری مورد استفاده قرار می گیرند. مواد خام فن آوری نانو از عناصر شیمیائی جدول عدد اتمی اجزاء ساختاری هر چیز اعم از جان دار یا بی جان تشکیل شده است.

کاربردهای صنعتی برای مواد نانو و روش های فن آوری نانو، و ارزش تخمینی بازار نانو

ابزارها و فرآیندهای فن آوری نانو را می توان عملا" در هر محصول تولیدی در کل بخش های صنعتی مورد استفاده قرار داد و به همین خاطر است که بنیاد علوم ملی ایالات متحده (NSF) پیش بینی می نماید فن آوری نانو یک بازار یک تریلیون دلاری را تا سالهای 2011 و 2012 تسخیر نماید. محققین در پی به کار گیری فن آوری نانو برای ساخت رایانه های سریع تر، داروهای سلولی،ترکیبات شیمیائی قدرتمند جدید(قابل استفاده در فرآیند تولیدنفت)،حس گرهائی برای مشاهده هر گونه رفتار مشتری، و ساخت موادی مستحکم تر، سبک تر،زیباتر، و با عمر بالاتر و ....

فن آوری ها  در مقیاس نانو به عنوان سکوی استراتژیک کنترل جهانی تولید غذا، کشاورزی و بهداشت در طی سالهائی نه چندان دور ظهور و بروز خواهد کرد.

تلفن تماس : ٠٩١٢١٢۶٩٣٨٢

/ 0 نظر / 14 بازدید