تهیه و تنظیم یک برنامه (درحد معمول)کسب و کار

((ویژه مشاغل متوسط و کوچک))                                                                                                                                                                                        منبع : www.nolo.com

تهیه و تنظیم یک برنامه (درحد معمول)کسب و کار

 

برنامه کسب و کار چیست؟

برنامه کسب و کار، مستند مدونی است که فعالیت اقتصادی شما را توضیح داده و سود آور بودن آن را بررسی می نماید. این مستند معمولا" با مقدمه ای آغاز می شود که نشانگر اهداف و آرمان های شغلی بوده و طرز فکر صاحب کار را در مورد این اهداف  منجمله یک راهبرد بازاریابی تفصیلی بیان می نماید.

یک برنامه کسب و کار کامل، همچنین دارای یک تحلیل رسمی از نقطه سر به سر، یک پیش بینی سود و زیان و نیز یک تحلیل گردش نقدینگی میباشد تا نشان دهد چنانچه همه چیز طبق برنامه پیش برود این شغل به مرحله سود آوری خواهد رسید. برای اطلاعات بیشتر میتوانید به مقاله نکات اصلی در یک برنامه کسب و کار مراجعه کنید.

 

حتی اگر نخواهم از کسی وام بگیرم بازهم بایستی یک برنامه کسب وکار تنظیم کنم؟

قطعا" همینطور است، برنامه کسب وکار مثل ویترین لباس نیست که بخواهید با آن سرمایه گذاران بالقوه و وام دهندگان را جلب کنید. یک برنامه کسب وکار مشخص، به شما یعنی صاحب بالقوه کار، عملی و اجرائی بودن سرمایه گذاری و کارآئی ایده اقتصادی تان را می فروشد.

تنظیم یک برنامه کسب و کار شما را مجبور میکند تا قبل از شروع، راجع به مطالب مهم کار نظیر اینکه چگونه سرمایه فراهم کنید و هزینه های راه اندازی چه مقدار خواهد بود و راهبردهای بازاریابی کدام است، فکری بکنید. این برنامه به شما کمک می کند تا امکان توفیق شغلی خود را بصورت اعداد و ارقام ملاحظه نمائید.

اگر اقدام به تنظیم یک برنامه کسب وکار کامل شامل تحلیل نقطه سر به سر، پیش بینی سود و زیان و پیش بینی گردش نقدینگی بنمائید، آنگاه حتی میتوانید ایده اقتصادی خود را  قبل از اجرا ، جر و تعدیل کنید. از سوی دیگر میتوانید با بررسی اعداد و ارقام تصویری نزدیک به واقعیت از کار خود را ترسیم نمائید و دست از بدبینی و یا خوش خیالی بردارید.بنابر این یکی دیگر از اهداف مهم تنظیم یک برنامه کسب و کار آنستکه خودتان بدانید در صورت اقدام چه آینده شغلی در انتظارتان است. برای کسب اطلاع از اهمیت این موضوع میتوانید به مقاله چرا باید یک طرح و برنامه کسب و کار داشته باشیم مراجعه فرمائید.

 

چگونه یک برنامه کسب و کار را تهیه و تنظیم نمایم

ساختار، متن و قالب بندی برنامه کسب و کار ، متاثر از ایده اقتصادی و نیز مخاطبینی است که در مورد این برنامه باآنان گفتگو خواهید کرد. اگر می خواهید جلب مشارکت و سرمایه کنید و یا از بانک وام تهیه نمائید، طرح و برنامه کسب وکار شما بایستی دارای اطلاعات مشخص مالی و یک تحقیق بازار باشد که طی گزارشی حرفه ای و زیبا  ارائه می گردد. با اینحال اگر بدون جلب سرمایه دیگران می خواهید کار را راه اندازی نمائید، شاید دیگر به گزارشی حرفه ای و زیبا احتیاجی نداشته باشید ولی اصول همان است. بنابراین مسیر را درست طی کنید و برنامه کسب وکار خود را تنظیم نمائید تا تصویری واقعی از شغل خود ترسیم کرده و از عوارض فراوان و جانکاه ناشی از فعالیت در فضائی ابهام آمیز در امان بمانید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد تهیه یک برنامه کسب وکار حرفه ای به مقاله نکات اصلی در یک برنامه کسب و کار مراجعه کنید. 

 

پایان

/ 0 نظر / 19 بازدید