شبکۀ بلاکچین؛ تکنولوژی مبتنی بر اعتماد

برگرفته شده از سایت :Goldman Sachs

الف – شبکۀ بلاکچین چیست؟

یک تکنولوژی و فناوری جدید در راه است که شیوۀ معاملات ما را تغییر خواهد داد. اینکه بنظر میرسد این فناوری تا اندازۀ زیادی غیر قابل دسترس است، خود به این خاطر است که واقعاً همینطور است.

بلاکچین دارای این قابلیت هست که روش خرید و فروش، تعامل ما با دولت، راستی آزمائی هر چیزی از  انواع اموال تا ارگانیک بودن مواد خوراکی را تحت تأثیر قرار داده و تغییر دهد. بلاکچین با ترکیب شفافیت در اینترنت و امنیت رمزنگاری موجب می گردد تا  تمامی کاربران دسترسی سریعتر و امن تر جهت راستی آزمائی اطلاعات مهم بدست آورده و بدینترتیب اعتماد حاصل کنند.

ثبت دیجیتالی: فناوری بلاکچین اصولاً به عنوان بخشی از ارز دیجیتالی بیت کوین توسعه پیدا کرد و ایجاد شد. اما بایستی توجه داشته باشیم که ارز دیجیتالی بیت کوین و بلاکچین دو موضوع متفاوت هستند. بلاکچین قادر است اپلیکیشن های بسیاری را تحت حمایت قراردهد اما هم اکنون به عنوان خدمات پرداخت و دریافت دو طرف همتا و هم شأن (peer to peer ) ، رد گیری زنجیرۀ تأمین و بسیاری موارد دیگر مورد بهره برداری قرار می گیرد. بلاکچین در اصل یک ابزار بایگانی معاملات است چیزی نظیر یک دفترکل یا معین حسابداری. این معاملات می تواند تراکنش و جابجائی پول، کالا یا داده های امن نظیر خرید از یک سوپرمارکت یا تعیین یک شماره شناسائی (ID Number ) دولتی باشد.

امنیت : شبکۀ بلاکچین بلحاظ امنیتی به گونه ای طراحی شده تا انبارش اطلاعات در آن بطرزی انجام  شود که عملاً تغییر و یا حذف و اضافه بدون مطلع شدن دیگر کاربران امکان پذیر نباشد.

تمرکز زدائی : امروزه تعاملات توسط یک مرکز مورد راستی آزمائی قرار می گیرد چیزی نظیر یک دولت یا اتاق تهاتر یک کارت اعتباری. اما اپلیکیشن های بلاکچین می توانند این سیستم های متمرکز را با روشهائی غیر متمرکز جایگزین کنند که طی آن راستی آزمائی از طریق تأئید چندین کاربر حاصل می گردد.

ب – طرز عملکرد بلاکچین:

یک شبکۀ بلاکچین بایستی دو کار انجام دهد: اول جمع آوری و دسته بندی داده ها در بلوکهای مختلف و آنگاه اتصال آنها با استفاده از رمزنگاری به شیوه ای ایمن.

ثبت معامله : اجازه دهید موضوع را با یک مثال ادامه دهیم: آلیس اتوموبیل خود را به بیل می فروشد. این معامله در شبکه بلاکچین ثبت و با دیگر کامپیوترهای  موجود در شبکه به اشتراک گذارده می شود.

ساخت معاملات در بلوکها : این سابقه با دیگر معاملات در شبکه در یک بلوک ترکیب می گردد درست همانند یک پایگاه داده کامپیوتری سنتی. توجه داشته باشیم که هر معامله در یک زمان مشخص به ثبت رسیده است. یک بلوک زمانی که کامل می شود هم بلحاظ زمانی ثبت می شود. بنابراین تمامی اطلاعات دارای ترتیب زمانی بوده که کمک می کند  تا از تداخل و تکراری بودن مدخل ها جلوگیری شود.

اتصال بلوکها در یک زنجیره: یک بلوک تکمیل شده به کل شبکه یعنی در جاهائی که به زنجیره اضافه شده است، ارسال می گردد.

تشکیل یک خط: دیگر شرکت کنندگان در این شبکه ممکن است  همزمان بلوکهای خودشان را ارسال کنند.اما ثبت زمان این اطیمنان را می دهد که بلوکها بدرستی دارای ترتیب باشند البته تمامی شرکت کنندگان نیز  به یک نسخه از آن دسترسی دارند.

امنیت زنجیره: نکتۀ مهم در مورد امنیت بلاکچین، روش موسوم به هاش(Hash ) است. هاش عبارت از یک بیت رمزنگاری شده است که اتصال بین بلوکها را برقرار و عملاً غیر قابل انفصال می کند. عملکرد هاش بگونه ای است که اطلاعات هر بلوک را گرفته و برای ایجاد آن "هاش" خاص که رشته ای منحصر به فرد از کاراکترها می باشد، مورد استفاده قرار می دهد.

قفل کردن: هاش مربوط به یک بلوک به داده های بلوک بعدی اضافه می شود. بنابراین زمانی که بلوک بعدی از عملکرد هاش عبور می کند، یک رد متصل شده به هاش جدید ایجاد می شود که این کار در کل زنجیره به همین ترتیب عمل می کند.

اعلان خطر: بنابراین هرزمان که تلاشی برای تغییر بلوک ایجاد شدۀ قبلی صورت بگیرد، هاش کد گذاری شده در بلاک بعدی اجازۀ همخوانی و یکی شدن را نمی دهد. این عدم همخوانی در کل بلوکهای زیرمجموعه دارای تغییرات در این زنجیره ، ادامه خواهد داشت.

ج – شبکۀ بلاکچین در عمل

این فناوری اگرچه هنوز جدید است اما از قابلیتهای بسیار بالائی برخوردار می باشد. در اینجا به چند نمونه از معاملات روزمره در یک شبکه بلاکچین توجه کنید. از آنجا که بلاکچین مبتنی بر استحصال اعتماد و اطمینان عمل می کند لذا این شبکه می تواند روشی ساده و بدون کاغذ برای مالکیت پول، اطلاعات و اشیاء نظیر بلیط ورود به کنسرت یا ورزشگاه و ... را فراهم آورد.

بلیط قابل اطمینان یک کنسرت یا ورزشگاه:

آیا میتوانید به فروشنده اعتماد کنید :  تشخیص یک بلیط واقعی از یک بلیط تقلبی آنهم زمانیکه از یک وبسایت ثالث یا از افراد خرید می کنید، کار چندان ساده ای نیست.

ارتباط با منبع: یک شبکه بلاکچین می تواند به خریداران کمک کند تا بسرعت تعیین کنند که یک بلیط(و فروشنده آن) آیا قابل اعتماد و اطمینان هستند یا خیر.(زیرا سوابق تهیه آن یعنی محل برگزاری کنسرت یا مسابقه، تاریخ خرید یا معامله های  انجام شده و شماره سریال آن بلیط را برای خریدار بصورت آنلاین آماده می کند. مثلاً وقتی یک بلیط فروخته می شود انجام معامله موکول به ارائۀ اطلاعاتی است که بصورت علنی در بلاکچین قابل ملاحظه می باشد.)

مالک و صاحب هر چیزی در بلاکچین دارای یک کلید مخصوص است که یک"هاش" برای آدرس داده می باشد. با این کلید می توان  قفل آدرس را باز کرد. بنابراین خریدار می تواند با استفاده از کلید درست می تواند بدون ارتباط و کسب تأئیدیه سازمان صادر کنندۀ بلیط، اثبات نماید که مالک آن بلیط است. اکنون اگر وی بخواهد دوباره بلیط را بفروشد، دوباره این معامله موکول به آدرس جدید است و صاحب جدید دارای یک کلید مخصوص خواهد بود و بدینترتیب یک معامله جدید در بلاکچین ثبت می گردد. این بلیط ممکن است بارها و بارها معامله شود و زمانی که یک فروشنده قفل آدرس را با کلید مخصوص باز می کند، خریدار میداند که بلیط مورد معامله درست و بدون اشکال و اصیل می باشد.

بازارهای اثرگذارتر

حذف گلوگاهها (Bottlenecks)

معاملات در بازارهای مالی در کسر از ثانیه محقق می شوند اما تبادل اموال و پرداختها می تواند از طریق بانکها و اتاق های تهاتر گوناگون، روزها بطول انجامد. اینموضوع می تواند موجب بروز اشتباهات، تأخیرها، هزینه های مضاعف و مخاطرات غیرضروری گردد.

در بلاکچین یک واسطه (بروکر) می تواند سهامی را برای یک مشتری خریداری کند و این معامله ثبت می شود که شامل کلیدهای مخصوص برای هم خریدار و هم فروشنده می باشد. چنین روشی می تواند آغاز عملیات یک معاملۀ هوشمند باشد چرا که چندین شبکۀ بلاکچین را به یکدیگر متصل می کند. در چنین روشی ، موجود بودن موضوع معامله و شیوۀ پرداخت ، مورد راستی آزمائی قرار می گیرد و آنگاه معامله بین فروشنده و خریدار محقق می گردد.

کارت شناسائی (ID ) دیجیتالی

بلاکچین می تواند ردگیری هائی فراتر از معاملات تجاری را به انجام برساند. این شبکه همچنین می تواند اطلاعات حساس را نگاهداری و محافظت نماید. مثلاً بطور سنتی کارت شناسائی ها غالباً  به صورت کاغذی صادر می شوند و توسط دولت ها مورد نظارت قرار می گیرند. اما کارت شناسائی های دیجیتالی از طریق بلاکچین می تواند مکانیزم دارای امنیت بیشتری را فراهم آورد.

اثرانگشت دیجیتالی

یک شبکه دیجیتالی بین المللی بلاکچین، که قابل دسترس در تمامی نقاط جهان باشد، این امکان را برای مردم فراهم می آورد تا هویت خود را در هر جا به راحتی به اثبات برسانند و با اعضای خانواده ارتباط برقرار کرده و حتی پول بدون داشتن یک حساب بانکی رد و بدل کنند. هر نفر یک اثر انگشت دارد و این اثرانگشت به صورت دیجیتالی در بلاکچین ثبت می شود و اطلاعات مرتبط با آن همراه نام و دیگر اطلاعات مهم، اضافه می گردد. وقتی کسی بخواهد او را احراز هویت کند دوباره از او اثرانگشت می خواهد تا تطابق هر دو اثر انگشت بتواند قفل آدرس را باز کرده و شناسائی وی را راستی آزمائی ک

ند.

د- آنسوی این گامهای ابتدائی

قابلیتهای بلاکچین واقعی هستند اما این فناوری هنوز در ابتدای راه است و برای اینکه فراگیر شود بایستی با تعدادی موانع دست و پنجه نرم کند کسب و کارها مدتی به صورت آزمایشی از بلاکچین استفاده خواهند کرد.بلاکچین می تواند برای کسب و کارها یک خروج تند و شدید از فرآیندهای دستی باشد که البته هزینه ها و مخاطرات جدید با هر فناوری جدید قرین و همراه است در نتیجه ممکن است کسب و کارها نسبت به این جهش بی اعتنا باشند :


1-     ابهام در اینکه آیا کسب و کارها آمادۀ پذیرش بلاکچین هستند؟

آیا این فناوری می تواند حجم بالای معاملات تجاری را پشتیبانی کند؟ حتی بزرگترین شبکه های بلاکچین که تا کنون راه اندازی شده اند – مثلا همان که برای بیت کوین مورد استفاده قرار می گیرد – تنها می توانند پنج تا هشت معامله را در هر ثانیه ثبت کنند. بروز شرکتهای استفاده کننده از بلاکچین به دنبال راه حل هائی هستند که بتواند با شبکه های کارت اعتباری (دارای توان پردازشی حدود ده هزار برابر توان معاملاتی بیت کوین) رقابت کند.

2-     ابتدا شرکتهای بین المللی آغازگر استفاده از بلاکچین خواهند بود

شفافیت در بلاکچین مزیت واقعی را برای کاربران فراهم می آورد. اما این فناوری هنوز جدید است و فاقد هرگونه استاندارد کاربردی است. قانونگذاران برای حل پرسشهائی که در مورد مسئولیت و دیگر موضوعات قانونی مرتبط مطرح می شود نیازمند زمان مناسب هستند.

3-     سپس نوجویان استفاده از بلاکچین، از آن بهره خواهند برد

فناوری جدید و تهدیدهای جدید؛ بلاکچین توسط رمزنگاری سطح تجاری مورد حفاظت قرار دارد اما هیچ فناوری دارای صددرصد امنیت نیست. و آنگاه که مبالغ زیادی از پول مطرح باشند، هکرها سعی خواهند کرد که راهی برای نفوذ پیدا کنند. بنابراین موضوع امنیت خود می تواند فراگیر شدن بلاکچین را به عقب اندازد.

4-     آنگاه اکثر شرکتهای بزرگ از بلاکچین استفاده خواهند کرد

5-     و نهایتاً کاربرد بلاکچین همه گیر خواهد شد.

ه- نتیجه گیری

بلاکچین می توان یک انقلاب در زندگی و همکاری هر کسی از کسب و کارها، دولت ها، سازمانها تا حتی افراد باشد. این فناوری روشی ساده و امن برای ایجاد اطمینان در هرنوع معاملات فراهم می آورد و کمک می کند تا جابجائی پول، محصولات یا اطلاعات حساس در سطح جهان ساده تر شوند. این یک تغییر است که هم اکنون آغاز شده است و سازمانها - هم آنهائی که این فناوری بکارشان می آید و هم واسطه هائی که در مخاطرۀ حذف واسطه گری قرار می گیرند – بایستی با فراگیر شدن این فناوری آمادگی داشته باشند./ 0 نظر / 165 بازدید