چگونه می توان افراد تکرو در تیم را از پیله ای که به دور خود تنیده اند بیرون آورد

مفهوم غیر اجتماعی یا تکرو بودن چیست؟

غالباً افراد تکرو ترجیج می دهند که تنها کار کنند. وقتی این افراد را با وسائل کارشان به حال خود رها می کنیم، در بیشتر مواقع نخبگی ، استعداد، هوشمندی، و خلاقیت بالائی را از خود بروز می دهند اما علاقه ای به همکاری، درمیان گذاردن ایده های خویش ، و یا مراوده با دیگران ندارند. این افراد ممکن است بقدری در کارهای شان غرق شوند که قرارهایشان را فراموش کنند و همکاران آنها را عناصری  بسیار حساس یا کم حرف قلمداد کنند.

تکرو یا منزوی 

افراد غیر اجتماعی (تکروها) ، در نگاه اول ممکن است مانند افرادی که منزوی هستند بنظر برسند. اما این دو کاملاً از یکدیگر متفاوت می باشند. منزوی ها هم ممکن است علاقمند باشند به تنهائی کار کنند و زیاد با گروه مراوده نداشته باشند.آنها عموماً شنوندگان خوبی هستند و از هوش هیجانی بالائی برخوردارند.

از طرف دیگر تکروها ممکن است از حرف زدن با گروه بطور کلی احساس راحتی کنند. این دسته در مورد توانمندی های خویش بسیار مطمئن هستند، آنها ممکن است در حوزه هائی متخصص باشند و بخاطر این اعتماد به نفس شان تأثیرات خوبی بر مشتریان داشته باشند و انرژی بالائی را به آنها منتقل کنند. در همین حال ممکن است فاقد خود آگاهی و هوش هیجانی لازم بوده و به ایدۀ دیگران اهمیتی ندهند و در عوض موضوعات مورد نظر خود را در دستور کار قرار دهند.

بنابراین چگونه می توان تکروها را در گروه مان تشخیص دهیم؟ این افراد می توانند ویژگی های زیر را از خود بروز دهند:

 • تنها، حساس و بدور از دیگران
 • نا مطمئن و یا مردد در مورد توانمندی های دیگران
 • کمال گرا
 • کم توجه به قرارها و اهداف گروه
 • ناتوان در برقراری ارتباط با دیگران
 • بی توجه و بی علاقه به مسائل پیرامون
 • متکی به خود و غیر وابسته به دیگران
 • مستعد، خلاق و هوشمند
 • مطمئن به توانمندی های خویش
 • دارای تمرکز بالا

واضح است که این افراد دارای  نقاط قوت و ضعف قابل توجهی هستند (طبعاً اگر فاقد این نقاط قوت بودند استخدام نمی شدند).

چگونه با تکرو های گروه رفتار کنیم

با استفاده از استراتژی ها و راهبردهای زیر می توان امیدوار بود که بهترین بازده را از تکرو های گروه حاصل نمائیم.

 • چرا این فرد تکروی می کند

برخی از افراد ممکن است بخاطر علاقۀ ذاتی به تنها کار کردن، از خود گرایشات تکروی را بروز دهند در حالی که عده ای دیگر ممکن است این گرایشات را به دلایلی خاص به نمایش بگذارند.

بطور مثال، عضو تکرو تیم ممکن است خجالتی باشد. اگر متوجه اشکالی در ارتباط گرفتن وی شدید، فرصتهای دیگری را برای ارتباط با گروه برایش فراهم آورید. به عنوان نمونه می توان ترتیبی داد تا وی در گروههای کوچکتر و یا جلسات تک به تک این شانس ارتباط با دیگران را تجربه کند.

ناتوانی در تعامل با دیگران می تواند حاصل نداشتن مهارتهای ارتباطی باشد. بنابراین وی را تشویق کنیم تا در تستهای برقراری ارتباط ، ناتوانائی های خویش را مورد شناسائی قرار دهد و سپس برای بهبود آنها اقدام کند. همچنین می توان او را تشویق کرد تا مهارتهای گفتگو در جمع را تمرین کند. به او یاد دهیم چگونه می تواند یک شنوندۀ خوب باشد و یا به او نشان دهیم به چه روشی قابلیتهای نوشتاری خود را بهبود دهد.

اینکه با همدلی و تفاهم و احترام به دیدگاههای این افراد به آنها نزدیک شویم یک اصل بسیار مهم برای تغییر آنها است. همدلی فضائی فراهم می آورد تا رویکرد مان به این افراد را با خواسته ها و نیازهای ایشان تنظیم کنیم.

 • شناسائی نقاط قوت و ضعف

به منظور افزایش خلاقیت و بهره وری اعضای تکرو در گروه، می بایستی نقاط قوت و ضعف ایشان را شناسائی کنیم. وقتی توانمندی های وی را شناسائی و تعیین کردیم، آنگاه برای استفادۀ مفید تر از این همکاری، یک استراتژی حوزه های کاری برای این فرد تنظیم کنیم تا در همان حوزه ها کارها را به وی احاله دهیم. به یاد داشته باشیم اگر در حوزه های معینی به تکروها فرصت درخشش بدهیم، آنها بسیار مفید بوده و به عنوان دارائی های مهم شرکت محسوب می شوند. وقتی وی پروژه ای را به انتها و انجام رسانید، شرایطی فراهم آورید تا با دیگر اعضای گروه تعامل داشته باشد تا موجب افزایش رضایت شغلی او گردد.

به یاد داشته باشیم زمانی که کاری را برای انجام به او می سپاریم وارد جزئیات نشویم و فضائی برای مانور وی فراهم آوریم. سپس راهی برای مدیریت نقاط ضعف وی پیدا کنیم. این شاید بدانمعنی باشد که برای همکاری او با دیگران به دنبال فرد دیگری (که با او راحت تر است) به عنوان واسطۀ کاری باشیم.

 • انگیزه ها را شناسائی کنیم

با افراد تکرو و غیر اجتماعی گروه صحبت کنیم تا کاملاً مطمئن شویم آنها واقعاً تنها کار کردن را ترجیح می دهند و علت دیگری در کار نیست. برخی افراد ممکن است ظاهراً تکرو به نظر برسند اما شاید به این دلیل است که شیوۀ همکاری نزدیک با دیگران را نمی دانند.

لذا بهتر است تک به تک با آنها صحبت کنیم و پروژه یا تیمی را به آنها پیشنهاد کنیم که بهتر بتوانند در آن مشارکت داشته باشند. اگر وی علاقمند به تبادل آراء و اظهار نظر در این زمینه شد، آنگاه ممکن است تنها نیازمند برخی آموزشها باشد تا به یک عضو خوب گروه مبدل گردد، اما اگر مقاومت از خود نشان داد به احتمال قوی یک تکرو واقعی است.

برخی مطالعات و تحقیقات نشان داده است که حتی تکروها هم در همکاری با گروه قائل به وجود برخی منافع و فایده ها هستند. بنابراین قبل از اینکه وی را به سوی تیم – محوری سوق دهیم، بدقت در خصوصیات وی بیندیشیم. تنها کار کردن چیزی است که تکروها خیلی خوب از عهدۀ آن بر می آیند، بنابراین از قالب ریزی کردن او در چیزی که نیست بپرهیزیم.

با این وجود، وقتی نیازمند همکاری او در یک گروه باشیم، زمان و موقعیت مناسب برای محک زدن شناخت بهتر وی وجود خواهد داشت. در چنین موقعیتی، ارتباط خوب می تواند بسیار مهم و بنیادی باشد. در مورد انتظاری که از وی داریم و مدت زمانی که گروه تشکیل می شود و کار می کند، بایستی صادق و رُک باشیم. وقتی کار تمام شد و گروه منحل شد، موضوع را با او در میان بگذاریم تا به سبک فعالیت مورد علاقۀ خویش بازگردد.

 • مشوق برقراری ارتباط باشیم

یکی از بزرگترین مخاطرات اعضای تکرو در گروه، نبودن ارتباطات کافی با دیگر اعضای گروه است. این موضوع می تواند او را به سمتی سوق دهد که کارهائی نا متناسب و نا هماهنگ با دیگران انجام دهد که به هدر دادن زمان و منابع بخصوص در پروژه های بزرگ، منجر می گردد.

به همین دلیل است که بایستی مشوق برقراری ارتباط این افراد با دیگر اعضای گروه باشیم. از تکروها بخواهیم تا بطور مستمر گزارش کار بدهند و در تمام جلسات شرکت کنند از اهداف و راهبردهای گروه مطلع شوند.

همچنین بایستی آنها را در مورد تغییرات و تصمیم های غیر رسمی گروه قرار دهیم. بطور مثال اعضای گروه ممکن است هنگام ناهار یا دیگر صحبتهای دوستانه که او حضور ندارد به تبادل برخی آراء و نظرات بپردازند. برایش از طریق ایمیل یا برنامۀ جلسات تکنفرۀ حضوری، اطلاع رسانی کنیم تا در مورد وقایع جاری به روز باشد. در پایان صادقانه با وی به گفتگو بنشینیم و تأثیرات گرایش تکروی هایش بر کارآئی گروه را با خودش مورد بررسی قرار دهیم. مثلاً اگر در جلسۀ گروه حاضر نشده است، تأثیر این اقدام بر روحیۀ گروه را برایش توضیح دهیم. اگر بخواهیم او تغییر رویه دهد بایستی در مورد آنچیزهائی که باید تغییر دهد شفاف و دقیق باشیم.

اگر رفتار او بر خلاقیت و بهره وری گروه تأثیری ندارد، آنگاه بطور کلیشه ای بر تیم – محوری تکیه نکنیم و اجازه دهیم تا به هر روشی که راحت است کارش را انجام دهد. مثلاً ممکن است اجازه دهیم کارها را به خانه ببرد و هر چند روز یکبار تلفنی گزارش دهد و یا یک مکان فیزیکی مخصوص به خود داشته باشد.

مدیر خوب توانمندی های افراد را مورد بهره برداری و ناتوانی های ایشان را مدیریت می کند

 

 

/ 0 نظر / 64 بازدید