سه روش برای شناخت تناسب فرهنگی کاندیدای شغل با شرکت

نکته های مدیریتی در هنگام استخدام نیرو

منبع: هاروارد بیزنس ری ویو

بسیاری از متخصصین امر استخدام ابتدا بر تناسب فرهنگی و سپس بر داشتن مهارتهای شغلی تأکید می ورزند. فلسفۀ آنها این است که می توان به راحتی توانمندیها را آموزش داد اما ارزش ها را به سادگی نمی توان در افراد ایجاد کرد. لذا سازمان به افرادی نیازمند است که با ارزشهای اصلی آن تطابق داشته باشند. در اینجا به سه روش برای ارزیابی تناسب فرهنگی افرادی که کاندید استخدام در یک شرکت هستند اشاره می شود:

1.      تعاملات وی را مشاهده کنید. کسی نمی گوید که با ارزشهای شرکت همخوانی ندارد، اما بهتر است این موضوع را در عمل مشاهده کرد. از مصاحبه شوندگان بخواهید تا در اقدامات گروهی شرکت کنند یا با دیگر کارکنان تعاملاتی داشته باشند تا همخوانی با ارزشهای شرکت در شرایط تقریباً طبیعی مشاهده شود.

2.      در مورد فرهنگ سازمانی باید صریح و بی پرده گفتگو کرد. در مورد شرکت و آنچه در آن می گذرد بایستی صریح و رک بود و از هر گونه بزرگنمائی پرهیز کرد. برخی از کاندیدها خودشان اگر احساس کنند که با شرکت شما سنخیتی ندارند، داوطلبانه کنار می روند.

3.      در مورد ارزشها جداگانه مصاحبه کنید. در صورت امکان،ارزشها را طی روندی جداگانه ارزیابی کنید. این احتمال وجود دارد که وقتی مهارتها و ارزشها را جداگانه طی دو مصاحبه مختلف مورد بررسی قرار می دهید، آنگاه موردی از قلم نیفتد.

تلفن تماس : ٠٩١٢١٢۶٩٣٨٢

/ 4 نظر / 8 بازدید
علي نعمتي شهاب

با تشکر از مطالب خوب شما با توجه به رنگ زمينه‌ي وبلاگ‌تان که تيره است، خواندن مطالب روي سايت با رنگي شدن فونت‌ها مشکلي ندارد؛ اما براي امثال بنده که از فيدخوان‌هايي مثل گوگل ريدر براي مطالعه‌ي مطالب استفاده مي‌کنيم خواندن مطالب در زمينه‌ي سفيد بسيار دشوار است. جسارتا پيشنهاد مي‌کنم به جاي رنگي کردن فونت‌ها، از بولد کردن، زيرخط‌دار کردن يا ايتاليک کردن متن‌ها استفاده کنيد. با تشکر

sina

وبلاگ جالبي داريد و مطالب آن كاربردي است ولي يك ايراد كوچك آن استفاده از رنگهاي تند و خسته كننده براي چشم است.