آیا می دانید به چه نوع مشاوری احتیاج دارید

برگرفته شده و اقتباس از : HBR  ژانویه 30

مشاور به انسان کمک می کند تا در کار و زندگی بهترین راه مقدور و ممکن را انتخاب نماید. اما بایستی توجه داشت این ما هستیم که باید مشاور را انتخاب کنیم و در غیر اینصورت انتظار برای اینکه کسی ما را زیر چتر حمایت خود قرار دهد، تنها یک توهم و نوعی بیماری روانی است که بایستی درمان گردد. به دنبال افرادی باشیم که می توانند و قادر هستند به ما کمک کنند. اولین گام آن است که تشخیص دهیم برای چه کاری به چه نوع مشاوری نیاز داریم:


  •  مشاور همکار -  این فرد می تواند یک همکار، یک دوست و یا یک آشنای دارای صلاحیت باشد که ارتباط او با ما یک نیاز دو طرفه را جواب می دهد. به عبارت دیگر او به ما به همان اندازه احتیاج دارد که ما به او احتیاج داریم. اگر نیاز به یادگیری مهارتی خاص داریم می توانیم از چنین فردی  البته در ازای تأمین نیازی که وی نیز در حوزۀ مشترک با ما دارد، بهره ببریم. توجه داشته باشیم رفاقت و دوستی و همکاری یکطرفه دوامی ندارد.

  چه خوش بی‌مهربانی هر دو سر بی     که یکسر مهربانی دردسر بی


  • مشاور از راه دور -  این فرد خارج از سازمان و کسب وکار مان قرار دارد و دارای صلاحیت برای ارائه راهنمائی های هدفمند و کاربردی می باشد. اگر احساس می کنیم که دچار یک جمعبندی تکراری در کارمان هستیم یا اینکه در تعیین اهداف کاری دچار اشکال هستیم و یا حتی در پیاده سازی و تحقق اهداف کاری با مسائلی روبرو هستیم، بهتر است از یک مشاور مرتبط در حوزۀ کسب و کار که دارای تجربۀ و سابقۀ کافی و قابل اعتماد باشد، یاری بگیریم.

  • مشاور نا مشهود – با چنین مشاوری احتیاج نیست تا از نزدیک ارتباط داشته باشیم. می توانیم با مشاهده و پیروی از نمونه موارد مشابه با نیاز ما که وی در کتاب ، مقاله، وبلاگ، یا هر روش دیگری ابراز می دارد، بهره ببریم.

 

/ 0 نظر / 9 بازدید