قبل از آنکه راجع به کاری اشتباه چیزی بگوئیم، به پیامدهای آن توجه کنیم

برگرفته از مقاله ای توسط مگان رایتز و جان هیگینز

غالباً تصور بر این است که اگر در جامعه یا سازمان کسب و کار، قدرت بیشتری داشته باشیم، راحت تر می توانیم در مورد اشتباهات موجود در آن سخن برانیم و صحبت کنیم. اما تحقیقات و مطالعات نشان داده است که اینطور نیست و حتی قدرتمندترین افراد (دارای صلاحیت) یک جامعه و یا یک سازمان معمولاً مطابق با ضرب المثل معروف قبل از آنکه یکبار چیزی را بگویند ،  بایستی دو بار در مورد آن بیاندیشند.

بنابراین زمانی که میخواهیم واقعیت تلخی را در مورد یک رفتار، فرآیند، یا ارتباط کاری اشتباه مطرح کنیم بایستی توجه داشته باشیم که آیا بر پی آمدهای این اقدام تسلط داریم یا خیر. بواقع بایستی توازنی بین میزان باورمان به اشتباه بودن آن موضوع و واکنشهای ناشی از طرح آن، برقرار کنیم و آنگاه تصمیم بگیریم آیا انرژی و آمادگی لازم برای ورود به این چالش را داریم؟ ممکن است یک ترس اغراق آمیز از نتایج این اقدام دامنگیر ما باشد و بنابراین ترجیح بدهیم که سکوت کنیم و در حاشیه ای امن به گذران ادامه دهیم اما بهتر است در مورد این ترس و واهمه واقع بین باشیم.

مثلاً به پیامدهائی که افراد دیگر پس از ورود به چالشهای مشابه، دچار آن شده اند توجه کنیم و از یاد نبریم اگر به سکوت ادامه دهیم، نتایج دراز مدت آن دامنگیر چه کسانی خواهد شد و چه اثراتی را بر جای خواهد گذارد؟

موفق باشید

/ 0 نظر / 62 بازدید