محمد سالاری
تماس با من
پروفایل من
آرشیو وبلاگ
      مشاوره کسب و کار،طراحی سیستم بازاریابی ویژه سازمانهای کوچک (ما به افراد و شرکت ها کمک می کنیم تا کسب و کار شان را بطور علمی راه اندازی و با بهترین سود آوری اداره کنند تلفن تماس : 09121269382 خدایا جرآتی عطا فرما تا بهبود دهیم آنچه که می توانیم، صبر کنیم بر آنچه که نمی توانیم (بهبود دهیم) و دانشی که تفاوت این دو را بدانیم)
زبان تن 3 نویسنده: محمد سالاری - چهارشنبه ٢٥ شهریور ۱۳۸۸

علائم عصبانیت و مقاومت

افراد غالباً از بروز خشم خود جلوگیری می کنند. آنها بیشتر سعی می کنند تا احساسات عصبی خود را نشان ندهند. بنابراین بایستی بتوانید علائم و نشانه هائی را که حاکی از خشم و یا مقاومت است را قبل از آنکه اوضاع انفجار آمیز شود شناسائی نموده و برای آن فکری بکنید. در اینجا برخی از این علائم را آورده ایم:

    


  •  مشت های منقبض و گره شده.

·        دست ها و یا پاها به آرامی به آنچه نزدیک است مثل میز برای دست و زمین برای پا، ضربه می زنند.

·        یکی از دست ها دست، بازو، و یا آرنج دیگر را گرفته و می فشارد.

·        دست ها به سینه.

·        چشم ها به صورت مستمر پلک می خورد.

·        یقه پیراهن با گردن فاصله داشته باشد. مانند اینکه بخواهند در یک روز گرم اجازه دهند باد بخورد.

·        پا را به شدت و سرعت بر زمین کشیدن به نحوی که مثلاً خاک بلند شود.

·        در پشت میز، بازوان به حالت عمودی و دستها لبه میز را محکم بگیرد. در این حالت مفاهیمی نظیر "بهتر است اینکار را انجام دهید و الا..." یا "بهتر است گوش کنید و اگرنه افسوس خواهید خورد!"

علائم عصبی بودن / تنش

عصبی بودن را می توان کنترل کرد. مثلاً اگر در شرف یک مصاحبه تلویزیونی باشید بهتر است نسبت به کلیه حرکات اندامهای خود حساس باشید. علائمی که توسط افراد در حالت تنش و عصبیت بروز می کند عبارتند از :

·        گره شدن مشتها.

·        ضربه های آرام توسط دستها یا پاها.

·        فشردن پائین ترین قسمت هر انگشت در بالای کف یک دست به قسمت مشابه در دست دیگر. چیزی شبیه دعا کردن یا احترام گذاردن هندی ها.

·        قلاب کردن دستها و انگشتها با یکدیگر و فشردن.

·        صحبت کردن با صدای بلند، سرعت زیاد، و لحن تند.

·        سینه خود را با صدای بلند صاف کردن.

·        یکی از دستها دست، بازو، مچ، و یا آرنج دیگر را می گیرد و می فشارد.

·        بازوها به سمت پشت و یکی از دستها مچ دست دیگر را گرفته و می فشارد.

·        دست ها به سینه و در حال فشردن ماهیچه های بازو.

·        ایستادن با پاهای در حال تقاطع.

·        دست دادن به حالتی کسل کننده و در شرایطی که کف دست ها به سمت بالا می باشد.

·        نگاههای تهاجمی.

·        چسباندن قوزک پاها به یکدیگر. این حالت که با گره کردن مشتها اگر همراه باشد به مفهوم خودداری از بروز احساسات می باشد.

زمانی که می شنوید این افراد "اووو ه ه" می گویند بدانمعنی است که قبلاً عصبی بوده اند و اکنون راحت شده اند زیرا مسئله آنها حل شده است و یا از سد یک مانع بزرگ جان سالم به در برده اند.

علائمی مبنی بر تردید و دو دلی یا مطمئن نبودن از شما

گاهی اوقات تمایز بین اینکه آیا یک فرد قابل اعتماد دیده می شوید و یا اینکه به عنوان شخصی غیر قابل اعتماد قلمداد می شوید، کار ساده ای نیست. در اینجا به تعدادی نشانه که بر تردید و گمان دلالت می کند را فهرست کرده ایم:

·        نگاه کردن از گوشه چشم.

·        دست زدن و یا مالیدن چشم ها یا گوشها.

·        قرار دادن دست ها در جیب ها.

·        دست به سینه بودن.

·        عینک در پائین ترین نقطه اتکاء بینی قرار گرفتن، با نگاههائی از بالای آن. این حالت می تواند مبین این باشد که دقیقاً در حال بررسی شدن هستید.

خاراندن و یا دست زدن به بینی معمولاً بیانگر عدم اعتماد به خودتان می باشد. این حالت به صورت ناخودآگاه در شرایطی اتفاق می افتد که شما در مورد پاسخ به یک سؤال مهم تردید دارید و یا زمانی که راجع به عکس العمل دیگران به پاسخ خود مطمئن نیستید.

علائمی که افراد در هنگام نیاز به تأئید دیگران، از خود بروز می دهند

برخی افراد که احساس می کنند همیشه تصمیم گیری های غلطی می کنند، نیازمند حمایت و تأئید از جانب دیگران می باشند و به همین خاطر علائمی را از خود بروز می دهند. "این را بخرم؟ شاید بهتر باشد منتظر حراج بمانم". "آیا واقعا می توانم پس از استعفا شغل بهتری پیدا کنم؟". این گونه افراد برای اطمینان دادن به خودشان که تصمیم درستی گرفته اند و همه چیز روبه راه است، به اقدامات خاصی دست می زنند.

·        ته مداد یا خودکار را به دهان گذاردن.

·        دست ها را با انگشتان دست دیگر فشردن.

·        ناخن ها را جویدن ( در برخی موارد).

·        تماس دست با گلو (در مورد خانم ها)

·        پول خردهای ته جیب را به صدا در آوردن (نگران در آمد و پول هستند).

در اینجا به بعضی علائمی که برخی افراد خاص برای مطمئن کردن دیگران از خود بروز می دهند، اشاره می کنیم:

·        خانمی که می خواهد به خانم دیگر اطمینان دهد، هر دو دست وی را در دستهایش می گیرد و یا اینکه او را در آغوش می گیرد. در چنین شرایطی یک ارتباط چهره به چهره مستقیم و بدون انحراف از جانب اطمینان دهنده برقرار می شود.

·        سیاستمداری که پس از انتخاب شدن می خواهد به شما اطمینان دهد خوب کار خواهد کرد، وقتی در انظار عمومی با دست راست با شما دست می دهد دست چپ خود را نیز بر روی دست شما قرار می دهد ( یعنی دست شما در بین هر دو دست وی قرار می گیرد).

علائم غرور و افتخار

افراد اغلب افتخار کردن به آنچیزهائی که دارند را به طرزی خاص بروز می دهند (مثلاً اتوموبیل را با تکیه زدن به آن و یا لمس کردن آن). درخشش در چشمان آنها دیده می شود و هیجان در صدای شان به گوش می رسد.

علائم دروغ گفتن

افراد ممکن است به دلایل مختلف دروغ بگویند. برای سرپوش گذاردن بر یک خطا و یا اتفاقی ناراحت کننده، برای جلوگیری از ناراحت و یا عصبانی کردن دیگران، برای تشویق دیگران در شرایطی که هیچ امیدی وجود ندارد، یا حتی اغفال دیگران. این موضوع می تواند حتی به علتهای پیچیده روانشناختی نظیر "تصویر سازی های ذهنی ناشی از باورهای غلط" یا "باورهای افراطی در مورد خود" اتفاق افتد.

برخی از علائمی که افراد در هنگام دروغگوئی از خود بروز می دهند، به این شرح است:

·        صحبت کردن با صدای بلند و سرعت زیاد و لحنی تهاجمی.

·        مداوماً آب دهان خود را قورت می دهند و یا گلوی خود را صاف می کنند.

·        تلاش می کنند تا از تماس چشمی بگریزند. این مورد به طور خاص به افرادی مربوط می شود که می خواهند از مباحثه در مورد موضوعی معین پرهیز نمایند.

·        به جائی دیگر نگاه می کنند و از گوشه چشم اوضاع را کنترل می کنند.

·        زبان خود را برای تر کردن لبها بیرون می آورند.

·        به سرعت پلک می زنند.

·        گلوی خود را با انگشتها می مالند.

·        دست به سینه بودن.

·        مداوماً قسمتهای مختلف صورت خود به نحوی لمس می کنند که گوئی می خواهند آنها را مخفی نگاهدارند.

·        سر و یا پشت گردن خود را می خارانند.

·        حالت نامطمئن دارند. غالباً با شانه هائی افتاده به پائین نگاه می کنند.

·        انگشتان دست و یا پاها به آهستگی ضربه می زنند.

·        دائماً تکان می خورند و جابجا می شوند و حالت خود را عوض می کنند.

·        بخشهائی از اندام خود (مثلاً پاها) را به سمت مسیر های فرار متوجه نگاه می دارند.

با سرعت نتیجه گیری نکنید

هر انسانی دارای زبان تن منحصر به فرد خود است. اگرچه سکوت معمولاً نشان دهنده آرامش و راحتی آدمها است، اما برخی افراد احساسات خود را در درون نگاهداشته و بروز نمی دهند.(این روش بسیار مضری است زیرا نگاهداشتن احساسات بخصوص عصبانیت در درون می تواند در هر زمانی لبریز شده و به طور انفجار آمیزی بروز نماید و درنتیجه صدماتی جدی را موجب گردد). یک دهان باز و گشاد می تواند نشان دهنده شوک و تعجب یک شخص باشد در حالیکه این علامت برای فرد دیگر ممکن است حاکی از تمرکز بر کاری باشد که مشغول انجام آن است. تکرار و مداومت در لمس کردن اطراف دهان می تواند علامت دروغگوئی باشد اگر چه ممکن است دلیل واقعی آن خارش دور دهان و یا حتی ساعات اولیه بازگشت از مطب دندانپزشک باشد.

یکی از روشهائی که برای حل این معما پیشنهاد می شود، جستجو به دنبال دیگر علائمی است که فرضیه را اثبات می نماید. به طور مثال زمانی می توانید تأئید کنید که شخصی واقعاً عصبی است که وی نشانه های مختلفی از این حالت را بروز دهد. قضاوت مبتنی بر تنها یک یا دو نشانه می تواند قضاوت صحیحی نباشد. مواظب زبان تن باشید، اما مشاهدات خود را با واژه های مورد استفاده افراد ترکیب کنید تا درک احساسات درونی  را با یک هارمونی و هماهنگی  کشف نمائید. (ادامه دارد)

تلفن تماس : 09121269382

  نظرات ()
دوستان من فوروم مشاوران انجمن جهانی بازاریابی حسی استخدام حرفه ای DR. Heinz روز نوشته های برویز درگی بازاریابی حسی - میدانی مدیریت ارتباط مشتری آقای سعید میرواحدی وبلاگ آقای بیابانی دکتر احمد روستا چهارراه تبليغات سیگما گروپ اقتصاد آنلاین رفتار سازمانی پرتال زیگور طراح قالب